Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Polygonum_hypoleucum Oshkosh_(condado_de_Winnebago,_Wisconsin) Nuno_Beltrán_de_Guzmán Passiflora_villosa Pantanada_de_tous New_York_New_York_(cancion) PRSI Muñoz Nombre_vernáculo Phloeodes_scaber Palacio_Italia_América Pastoforio Peperomia_vulcanica Philippe_Buache Pedro_Carrillo_de_Huete Platyaechmea_fasciata Parrya_pedicellata Pequeno_libro_rojo Paralelo_70_Norte Olmo_llorón Olaf_i_de_dinamarca Partición_(base_de_datos) Naomi_Feinbrun Perla_Negra Oreomunnea Newnham Por_los_siglos_de_los_siglos Poggio_Bustone Pontailler_sur-Saone Periglaciar Ophiurinella Poemas_sinfonicos_(Liszt) Ningyo Partido_de_Unión_Republicana_de_Mallorca Parque_Nacional_do_Jau Pennine Phalangioidea NH_City_&_Tower_Hotel Permiso_de_conducción Museu_de_Paleontologia_Irajá_Damiani_Pinto Pixie,_Dixie_y_el_gato_Jinks Négyfalu Paul_(Pokémon) Partido_Comunista_de_Nepal_(Marxista-leninista) Nadine_Angerer Oratorio_para_el_pueblo Paletas_de_playa Pedrito_Pareja Nenzlingen Naomi_Christine_James Más_allá_de_las_fronteras P.A._Works Pedro_Nunez_de_Prado Nenad_Đukanovic Norte_Quito_Sur

html map